:: دوره 3، شماره 3 - ( 5-1397 ) ::
جلد 3 شماره 3 صفحات 1-6 برگشت به فهرست نسخه ها
حذف نام بیمار به بهانه رعایت حقوق بیمار: طرحی جدید در راستای اعتباربخشی بیمارستان‌ها. یک دیدگاه
محسن تقدسی، فاطمه حسینی*
چکیده:   (1285 مشاهده)
مقدمه: عدم شناسایی صحیح بیماران در مراکز بهداشتی درمانی منجر به بروز اقدامات و مراقبت‌های درمانی اشتباه می‌شود. ضروری است، کاهش و در صورت امکان حذف اشتباهات ناشی از عدم شناسایی صحیح بیماران در زمان ارائه خدمات درمانی صورت گیرد. در طرح جدید اعتباربخشی به بهانه حفظ حریم خصوصی بیمار نام بیمار از تابلو بخش و بالای سر بیمار حذف شد.که در این مقاله به بررسی پیامدهای آن پرداخته‌شده است.

روش کار: پژوهش حاضر یک مطالعه از نوع روش ترکیبی  می‌باشد گردآوری داده‌ها از طریق  مشاهده با استفاده از چک‌لیست محقق ساخته جهت ثبت، فراونی خطا و پرسش‌های باز صورت گرفته که درنهایت پرسش‌های باز به شیوه کیفی مورد تجزیه‌وتحلیل واقع‌شده است.

یافته‌ها: مشاهده  دویست مورد شناسایی هویت بیمار توسط پرستاران ده مورد اشتباه داشتند. دانشجویان پرستاری 50 مورد اشتباه داشتند. همچنین یافته بخش کیفی نشان داد که در شیوه جدید شناسایی بیمار همراه با افزایش خطا، کاهش استقلال کاری، افزایش بارکاری همراه بوده است.

نتیجه گیری: حذف نام بیمار از تابلوی بخش و بالای سر بیمار و استفاده از شماره تخت و دستبند شناسایی جهت شناسایی برافزایش خطا بر روی بیمار همراه بوده است . بهتر بود قبل از تغییر شیوه سنتی به بهانه حفظ حریم خصوصی ، از روش‌های مطمئنی که درصد خطا بر روی بیمار را پایین بیاورند استفاده می‌شد.
واژه‌های کلیدی: هویت بیمار، خطا شناسایی، پرستاری
متن کامل [PDF 632 kb]   (81 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1397/5/28 | پذیرش: 1397/5/28 | انتشار: 1397/5/28


XML     Printدوره 3، شماره 3 - ( 5-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها