:: دوره 3، شماره 3 - ( 5-1397 ) ::
جلد 3 شماره 3 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی رابطه تاب آوری و کیفیت زندگی با اختلال استرس پس از سانحه در جانبازان شهر همدان
سید سجاد حسینی*، سعیده سادات حسینی
چکیده:   (2662 مشاهده)
مقدمه: هرچند PTSD تأثیر بسزایی بر عملکرد زیستی، روانی و اجتماعی قربانیان خود دارد اما احتمالاً ویژگیهای فردی و میزان تاب‌آوری جانبازان بر کیفیت زندگی و شدت اضطراب تجربه شده در آن‌ها مؤثر است. این مطالعه باهدف تعیین  ارتباط  کیفیت زندگی و میزان تاب‌آوری بر شدت اختلال استرس پس از سانحه در جانبازان جنگ تحمیلی شهر همدان انجام شده است .

روشکار: مطالعه حاضر از نوع توصیفی، تحلیلی و مقطعی است و در دو گروه شاهد و مورد صورت گرفته است. ابزارهای این پژوهش شامل مصاحبه، پرسشنامه PTSD، پرسشنامه SF-36 و پرسشنامه کونور دیویدسون بود که توسط 160 نفر(80 نفر شاهد و 80 مورد) از جانبازان مرد با میانگین سنی (05/7 ± 38/42) تکمیل گردید. اطلاعات به دست آمده از داده‌ها توسط نرم‌افزار SPSS و آزمون T مستقل، تحلیل واریانس یک راهه، آزمون همبستگی دو متغیره و تحلیل رگرسیون چند متغیره تحلیل گردید.

یافته ها: نیمی از نمونه‌ها به PTSD مبتلا بودند. بین هر سه زیر مقیاس اختلال استرس پس از سانحه (تجربه مجدد، اجتناب از موقعیت و تحریک پذیری) با تاب‌آوری و کیفیت زندگی ارتباط معنی‌داری و مستقیم وجود داشت(05/0 P).

نتیجه‌گیری: اختلال استرس پس از سانحه می‌تواند توانایی انطباق فرد را دچار مشکل کرده و در نتیجه منجر به کاهش کیفیت زندگی افراد گردد. اما افرادی که از تاب‌آوری بالاتری برخوردارند تحمل بیشتری در مقابله با این مشکلات دارند.
واژه‌های کلیدی: اختلال استرس پس از سانحه، تاب‌آوری، کیفیت زندگی، جانبازان
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1397/5/27 | پذیرش: 1397/5/27 | انتشار: 1397/5/27


XML     Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 3، شماره 3 - ( 5-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها