:: دوره 3، شماره 3 - ( 5-1397 ) ::
جلد 3 شماره 3 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی عوامل تأثیرگذار بر عوامل مؤثر در توسعه توریسم پزشکی
پریسا باقری طولارود، زینب قائد چوکامی، مجید گلشنی*
چکیده:   (1295 مشاهده)
مقدمه: گردشگران پزشکی عمدتاً از کشورهای توسعه یافته به دلیل هزینه‌های بالا و انتظارات طولانی مدت برای دریافت خدمات بهداشتی به کشورهای آسیایی مسافرت می‌کنند به همین دلیل رقابت زیادی میان این کشورها برای جذب گردشگران پزشکی آغاز شده است. لذا مطالعه حاضر با هدف تعیین عوامل مؤثر در توسعه توریسم پزشکی انجام شد.

روش کار: این پژوهش از نوع مروری بود که از ﻃﺮﻳﻖ مطالعات کتابخانه‌ای و ﺟﺴﺘﺠﻮ در پایگاه‌های علمی معتبر مانند Google scholar ،PubMed ، Science direct و SID با وارد کردن کلیدواژه‌های مورد نظر انجام شد. در نهایت 31 مقاله در بازه زمانی 2007 تا 2017 انتخاب و مورد بررسی قرار گرفت.

یافته‌ها: بیشتر بررسی‌ها به نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات، بازاریابی، همکاری سازمان‌های خصوصی و دولتی، اعتبار بخشی و افزایش کیفیت خدمات مراقبتی در توسعه گردشکری پزشکی پرداخته بود. با توجه به نتایج به دست آمده از این پژوهش می‌توان اظهار داشت توسعه زیرساخت‌ها ، سیستم‌های اطلاع‌رسانی و بازاریابی ، ،بیمه‌های درمانی، خدمات حمل و نقل، فناوری اطلاعات و ارتباطات، مسائل قانونی و اعتبار بخشی، افزایش کیفیت در خدمات و تسهیلات مراقبتی و غیره از عوامل تأثیرگذار در صنعت گردشگری پزشکی می‌باشد.

نتیجه‌گیری: این یافته‌ها به ذینفعان و سیاست گذاران سیستم بهداشت و درمان در ایران کمک می‌کند تا با الگو گیری از سیاست‌های کشورهای پیشرو در صنعت توریسم پزشکی و بررسی سایر اقدامات، زمینه را برای توسعه این صنعت فراهم آورد.
 
واژه‌های کلیدی: توریسم پزشکی، خدمات بهداشتی درمانی، سیاست‌های سلامت
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1397/5/27 | پذیرش: 1397/5/27 | انتشار: 1397/5/27


XML     Printدوره 3، شماره 3 - ( 5-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها